Mecenasi Sztuki – Patrons of Art

W poczuciu współodpowiedzialności środowiska prawniczego za rozwój kultury, Akademia prowadzi projekt „Mecenasi Sztuki – Patrons of Art”. Celem projektu jest przybliżenie bogactwa kulturowego różnych krajów oraz kształtowanie szeroko rozumianej tolerancji zgodnej z duchem nauk humanistycznych leżących u podstaw nauk prawnych. Misją projektu jest pokazanie różnorodności, a także wielokulturowości jako wartości europejskich, poprzez wspieranie utalentowanych artystów z różnych dziedzin sztuki.

Na styku kultur. Inspiracje krajem Kwitnącej wiśni”.

Celem projektu była promocja kultury japońskiej oraz podkreślenie iż pomimo różnic kulturowych Japonii jest bliska sercom wielu Polaków. Na wydarzenie złożyło się uhonorowanie Andrzeja Wajdy - jako propagatora kultury i sztuki japońskiej.
"W Japonii spotkałem ludzi bliskich memu sercu. […] Mają te wszystkie cechy, które chciałem przez całe moje życie rozwijać i pielęgnować w sobie: powagę, poczucie odpowiedzialności i honoru oraz potrzebę tradycji"(Andrzej Wajda, 2000).

Podróż do Japonii jest tylko zamienieniem miejsca. Nie odczuwa się ruchu w czasie. Wszystko, z małymi (i dlatego dla nas niedostrzegalne) różnicami jest podobne. Pałace, świątynie, domy… ogrody (Ogrody są sztuką najbardziej japońską, bo z ich natury wynika trwanie… trwanie kamieni, trwanie wody – i wodospadów. Nic nie trzeba ulepszać, nie zmieniać.

Ogrodu nie można projektować, trzeba go założyć… trzeba o nim stale myśleć (Andrzej Wajda, 1987). Małżonkowie Wajda włożyli niezwykle cenny wkład w budowę i propagowanie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej w Krakowie, znane wielu osobom jako Muzeum Manggha.

Wieczór japoński uświetniła oryginalna wystawa obrazów -witraży przedstawiających Samurajów Katarzyny Velinov pt. „Sen o Japonii”, pokaz Akademii Aikido IQ oraz mistrzów Polski karate zsynchronizowany z muzyką klasyczną w aranżacji Jerzego Kuszakiewicza i wiele innych aktywności promujących kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni.

Patronat nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz- Waltz oraz Ambasada Japonii w Polsce.


„Przenikanie kultur. Niezwykła historia kamienicy przy Próżnej w Warszawie. Wieczór przy szabasowych świecach”

Projekt „Przenikanie kultur. Niezwykła historia domu przy ul. Próżnej. Wieczór przy szabasowych świecach” wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach projektu „Mecenasi Sztuki- Patrons of Art”.

W programie projektu znalazła się między innymi świetna multiprojekcja "Korczak Dzieci Niczyje ". Premiera kampanii społecznej "Janusz Korczak- dzieci współcześnie niczyje" odbyła się w poniedziałek na peronie Dworca Centralnego w Warszawie. Patronką kampanii została Jolanta Kwaśniewska.
"Cierpienie dzieci jest niestety ponadczasowym problemem" - powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Karolina Fender-Noińska, reżyserka i realizatorka artystycznej strony projektu "Janusz Korczak - dzieci współcześnie niczyje", która wraz z prezes Akademii de Virion adw.Jolantą Turczynowicz - Kieryłło zorganizowały wydarzenie kulturalne w sali Leona Schillera Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie na Alejach Ujazdowskich.

Projekt był realizowany w ramach ustanowionego przez Sejm Roku Janusza Korczaka. "Po niezwykle przejmującej projekcji, w której udział brali również członkowie Akademii goście zostali zaproszeni na wystawę prac Kacpra Borowczyka. Inspiracją prac malarskich były zdjęcia rodzin żydowskich wywieszone na fasadzie budynku przy ul. Próżnej 14. Kamienica ta nosiła w sobie tajemnicę pięknej przyjaźni Polsko żydowskiej, którą podzieliła się z adw. Jolantą Turczynowicz Kieryłło jedna ze spadkobierczyń dawnych właścicieli nieruchomości. Niezwykła historia najbardziej znanej kamienicy na Placu Grzybowskim, przy ul. Próżnej, kameralny koncert oparty na motywach muzyki żydowskiej, taniec pokoju rozpoczęty przez przedstawiciela Gminy Żydowskiej w Polsce Piotra Ryfkę Zandberga, aukcja na cele charytatywne pomogły zrozumieć, że granic getta nie wyznaczały nigdy mury z betonu tylko mury w naszych sercach. Tego wieczoru na pewno zostały zburzone.

Założeniem zorganizowanego wieczoru było również przypomnienie o historii polskich miasta, w których wiele kultur żyło obok siebie , a dzięki temu zjawisku Polska miała swój niepowtarzalny urok, którego wspomnienia zamknięte są m.in. na ul. Próżnej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Muzeum Historii Polskich Żydów Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.


„Pomiędzy prawem a kulturą. Nieznane wartości Bliskiego Wschodu”

Projekt "Mecenasi sztuki - Patrons od Art ,, Pomiędzy prawem a kulturą. Nieznane wartości Bliskiego Wschodu miał na celu upowszechnienie prawnych i kulturowych tradycji krajów o tożsamości arabskiej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent m.st. Warszawy - Prof. dr hab. Hanna Gronkiewicz-Waltz; Ambasada Algierii w Polsce oraz Ambasada Tunezji w Polsce.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się zarówno przedstawiciele placówek dyplomatycznych m.in. I Radca Prawny Ambasady Algierii - Pan Cherif Khali; II Sekretarz Ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Jej Ekscelencja Sawsan Al Alawi; były ambasador RP w Iraku - p. Adam Sęk; studenci z Arabii Saudyjskiej, a także przedstawiciele środowisk prawniczych oraz świata nauki i biznesu.

Prezes Zarządu Akademii, adw. Jolanta Turczynowicz-Kieryłło wraz z Wiceprezes Akademii - prof. Mariolą Lemonnier, witając wszystkich zebranych zwróciły uwagę, że wybór tematu podyktowany został niepokojami społecznymi, których częstym odzwierciedleniem jest agresja i lęk przed kulturami, które łączy islam. Zarząd Akademii zabrał głos w dyskusji dotyczącej szeroko rozumianej tolerancji, dając wyraźny znak, że wśród środowisk prawniczych nie ma i nie będzie przyzwolenia na nieuzasadnioną i podyktowaną stereotypami niechęć wobec społeczności wywodzących się z tradycji arabskiej.

Wydarzenie otworzyła grupa "Assaya", która poprzez swój niezwykły taniec przeniosła wszystkich gości do świata kultury arabskiej. Efekt spotęgowała prezentacja muzyki i obrazów prezentujących dziedzictwo tego nadzwyczaj bogatego kulturowo regionu świata.

W kolejnej części adw. J. Turczynowicz-Kieryłło przybliżyła postać p. Faizy Maghni - algierskiej malarki łączącej wpływy arabskie z europejskimi, której twórczość i życie w wielu cywilizacjach stało się motywem przewodnim wieczoru. Artystka ta jak sama to określiła w jednym z wywiadów, jest eklektyczną mieszanką cywilizacji europejskiej, arabskiej, perskiej oraz andaluzyjskiej, przez co jej dzieła są piękną mozaiką różnych dziedzictw i kultur.

Zaproszenie goście mogli także zapoznać się z poezją arabską, która przez wielu znawców tematu uważana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Twórczość wybitnych poetów arabskich przybliżyła p. Arin Joanna Al Azab.

Istotnym punktem wieczoru był wykład prof. Marzeny Toumi pt. "Księga życia - Księga prawa", w którym Prelegentka zwróciła uwagę, że Koran jest nie tylko księgą religijną, ale także księgą zawierająca całą ideologię życia, zarówno poszczególnych jednostek, jak i całych społeczności. Bazując na wersetach Koranu oraz sunn, prof. M. Toumi ukazała nieznane wartości prawne, jakie zawarte zostały w świętej Księdze islamu.

Po wykładzie, na scenie pojawiła się p. Anna Kostrzewska w recitalu przygotowanym specjalnie na tą okazję. Akompaniował jej p. Kamil Kucharczyk.

Znaczenie tańca w kulturze arabskiej zaprezentowała p. dr Agata Łuka, która nie poprzestając wyłącznie na suchym przekazie informacji, przygotowała pokaz tańca w wersji American Tribal Style.

Następnie, nawiązując do bogatej ornamentyki obrazów p. Faizy Maghni, która w swoich dziełach inspirowała się twórczością i życiem Yves Saint Laurent, miał miejsce pokaz mody przygotowany przez p Marzenę Efir, który odzwierciedlał kolory i bogactwo świata Orientu.

Na zakończenie ponownie wystąpiła grupa "Assaya", która w tańcu połączyła wpływy arabskie z temperamentem słowiańskim.

Zarząd Fundacji : adw. J. Turczynowicz-Kieryłło wraz z prof. M. Lemonnier zwróciły uwagę, na potrzebę organizowania tego typu wydarzeń. Wieczór był symbolem otwarcia na inne kultury, wiarę, w duchu demokratycznej zasady- równości wszystkich ludzi wobec prawa, wynikającej z godności osoby ludzkiej.


Akademia de Virion wsparła Noc Muzeów

8 maj 2019 r. - Współorganizacja oraz patronat nad Europejską Nocą Muzeów w Pracowni Jagi Hupało – Art of Heritage.

Zaproszeni artyści zaprezentowali Art Nomad, w różnorodny sposób interpretując ideę nomadyzmu i podróży. W klimatycznych wnętrzach Pracowni Jaga Hupało Born To Create, mieszczącej się w kultowej Fabryce Koronek – jednej z najlepiej zachowanych postindustrialnych przestrzeni w Warszawie - odbyło się kilkanaście niepowtarzalnych wydarzeń artystycznych, w tym warsztaty oraz koncerty.


Akademia de Virion wsparła produkcję filmu "Czasami śnię, że latam"

Akademia de Virion i adw. Jolanta Turczynowicz - Kieryłło wsparła postprodukcję i premierę filmu Anety Popiel-Machnickiej ,, Czasami śnię że latam". To poruszająca opowieść o przekraczaniu granic w dążeniu do spełnienia marzeń.

Bohaterką filmu jest młodą, wybitnie utalentowana tancerką, która od dziecka mieszka w bursie przy Szkole Baletowej. Z chwilą gdy zostaje najlepszą absolwentką roku, otwiera się przed nią droga międzynarodowej kariery.

Skromna i niezwykle pracowita Weronika wciąż dąży do perfekcji. Czas wolny od zajęć w teatrze spędza na nieustannej pracy nad swoim ciałem. Życie prywatne, ból jaki stale jej towarzyszy, samotność i zmęczenie - pozostają gdzieś w tle, bagatelizowane, aż do chwili poważnej kontuzji, której ulega dwa dni przed istotną dla jej kariery premierą w Operze Berlińskiej.

Zdjęcia do filmu były realizowane przez 6 lat. Główne miejsca akcji to Warszawska Szkoła Baletowa, Opera Narodowa w Warszawie, Szkoła Baletowa i Teatr Mały w Petersburgu, Akademia Tańca Carmen de Robles w Las Palmas oraz dwa teatry Opery Berlińskiej.

W finałowej scenie zarejestrowano fragmenty berlińskiej premiery baletu THE OPEN SQUARE, której autorem jest światowej sławy izraelski choreograf - Itzik Galili. Muzyka - Percossa.


Akademia de Virion i adw. Jolanta Turczynowicz- Kieryłło wsparli realizację Filmu " Forever a pilot"



To anglojęzyczna opowieść o jednym z najdłużej żyjących weteranów polskiego lotnictwa, Aleksandrze Herbście. Obraz prezentuje polską narrację historyczną obejmującą czasy przedwojenne, wybuch II wojny światowej, a także kluczowe jej momenty związane z polskim lotnictwem, jak m.in. nasz udział w D-Day, którego 75 rocznica była niedawno świętowana.


Film otrzymał nagrody i wyróżnienia , m.in.Festiwal NNW w Gdyni (nagroda dyrektora), Fly Film Festival (najlepszy film dokumentalny), Poza czasem/Beyond time w Kijowie (najlepszy scenariusz).
Prezentacje w: DOC Corner - Marche du Film w Cannes, Berlinale - European Film Market w Berlinie, klub RAF Piccadilly w Londynie oraz brytyjska Izba Gmin - Westminster.

Media o produkcji:

https://aviation24.pl/component/k2/item/6138-historia-polskiego-pilota-uczestnika-d-day-wchodzi-do-kin-w-usa 

https://naekranie.pl/aktualnosci/na-zawsze-pilot-premiera-dokumentu-o-pilocie-dywizjonu-303-w-los-angeles-1559740047?fbclid=IwAR0tGKdT7dnpGXW317AXxrOmNhv-IXfotYf7JVespgpUP0pM-GZpXRwUP9k 

https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/historia-polskiego-pilota-w-amerykanskich-kinach/51hfwp3?fbclid=IwAR28lkdYAoVWKIhWQ6Hgif2AtMlsXEPF3NEjFhFf1-S2pwWSpemZ3CCANyc


Akademia de Virion wraz z Kancelarią T. de Virion J. Turczynowicz-Kieryłło i Wspólnicy od wielu lat współpracuje i wspiera  Stowarzyszenie Akademia imienia Krzysztofa Pendereckiego – Międzynarodowe Centrum Muzyki - w szczególności edukację artystyczną w ramach  Projektu  MUZYKA NASZYCH CZASÓW.


Akademia de Virion objęła mecenatem wydarzenie  Art of Heritage w ramach "Nocy Muzeów"

Noc Muzeów jest największą i jednocześnie najlepiej rozpoznawalną imprezą kulturalną w Warszawie, która cieszy się ogromną popularnością od 2004 roku. Placówki biorące udział w wydarzeniu to miejsca związane m.in. ze sztuką, kulturą, historią i jako organizatorzy imprezy zapewniają ciekawą i bogatą rozrywkę, a także pokazują swoje często na co dzień zamknięte korytarze. Noc Muzeów jest wydarzeniem ogólnoeuropejskim, jednak w Polsce – inaczej niż w pozostałych krajach Europy – biorą w niej udział nie tylko placówki związane z kulturą. Niemniej to właśnie do muzeów ustawiają się największe kolejki. Popularyzacja zbiorów sztuki to zadanie ambitne i ważne. Noc Muzeów ma w sobie lekkość – przez wzgląd na swoją specyfikę odbywa się w pewnej szczególnej i niepowtarzalnej atmosferze.

Zaproszeni przez Akademię artyści zaprezentowali Art of Heritage, w różnorodny sposób interpretując termin kulturowego dziedzictwa. W klimatycznych wnętrzach Pracowni Jaga Hupało Born To Create, mieszczącej się w kultowej Fabryce Koronek – jednej z najlepiej zachowanych postindustrialnych przestrzeni w Warszawie – odbyło się kilkanaście niepowtarzalnych wydarzeń artystycznych.


Teatr Wielki - Opera Narodowa, 7 września 2019 roku.  Wsparcie organizowanego przez Związek Kawalerów Maltańskich w Polsce oraz Stowarzyszenie Pokolenia Pokoleniom charytatywnego „Warszawskiego Balu Debiutantów"

Bal Debiutantów jest organizowany przez Jolantę hrabinę Mycielską, należącą do Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Bal ma w Polsce chlubną tradycję. Spotykają się na nim przedstawiciele arystokratycznych rodzin o polskich korzeniach. Potomkowie Potockich, Radziwiłłów, Zamoyskich, a także politycy, naukowcy, ludzie kultury, znani aktorzy i reżyserzy, na co dzień rozsiani po całym świecie.

Historia bali debiutantów sięga drugiej połowy XIX wieku. Pierwsze bale na angielskim dworze królewskim były okazją do zaprezentowania córek brytyjskiej arystokracji potencjalnym kandydatom na mężów. Najbardziej znanym jest Wiedeński Bal Debiutantów. Następnie dołączyły Paryż, Stany Zjednoczone, Ameryka Południowa, a od niedawna Moskwa i Kijów.

(kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć)

(kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć)